Hrázky, Žďár nad Sázavou

Velké Hrázky –  Žďár nad Sázavou – 2011 – květen 2013

Nenápadná malá nádrž, spíše oválného tvaru, s rozlohou cca 2 hektary. Na tuto vodu mě přivedly závody na jaře roku 2011, vypsané na plavaná, feeder, položená. Zarazila mě poznámka ve výbavě, a to podběrák s rozpětím 80 cm. Tak jsem si zavolal a pán mě ujistil, že s plavanou klidně můžu přijet a že tam jsou nádherní líni. No, závody dopadly tak, že jsem měl pět záběrů a jen jsem držel prut a po minutě to luplo a bylo po srandě. Tenkrát vyhrál nějaký domorodec s 214 centimetry a měřili mu dvě ryby.

Nedalo mi to spát a za dva týdny jsem si objednal místo, přitvrdil výbavu a vyrazili jsme. Hrázky leží přímo pod silnicí jednoho výjezdu ze Žďáru n/S. U hráze nádrže je zděná bouda, kde sídlí pán prodávající povolenky a má nějakého toho panáka v lednici. Ale jinak s ničím moc nepočítejte. Můžete si zde postavit bivak za 50,-Kč na den a cena jednoho prutu na 24 hodin je 150,-Kč. Pán sedí v boudě od osmi od rána asi tak maximálně do šesti a hurá do města na pivčo. Takže téměř po každé co jsem tam byl, udeřila 21hodina a víc a přijelo minimálně jedno auto, vyskákali borci, nahodili a ve čtyři, v pět ráno zase naskákali do auta a odjeli. Myslím, že toto nepotřebuje žádný komentář. Hrázky jsou totiž úplně volné, bez jakéhokoliv ohrazení nebo odjezdové závory, a jak vyplývá z textu, v noci nehlídané.

Před každou mojí návštěvou jsem se objednával jen v termínu, kdy mi řekli, že na rybníce bude tak maximálně pět, šest rybářů.  Hrázky se dají normálně přehodit a tak více chytajících rybářů je mazec, přesto, že se dá chytat v postatě přímo pod břehem. Já tam chytám na 22 kmen, takže s těma „mackama“ si musíš pohrát. Měl jsem štěstí až do letošního jara a když jsme tam s přítelkyní přijeli byli jsme na rybníce tři, takže super. Do večera ale přijelo dalších šest lidí a ráno další tři. Byli to místní co tam asi jezdí jen na noc nebo přes den a chovali se tam jako kdyby jim to patřilo. No prostě jsem měl co dělat, abych se udržel, neposlal hlavní aktéry do prdele a nejel domů. Pán v boudě mi na to řekl, že je rád, že se to mezi sebou nepopralo a to pro mě byla poslední kapka. Zabalili jsme to hned ráno a jeli domů. Po této návštěvě, která byla letos jediná si dáme od Hrázek velký pokoj.

Je to velmi malá voda, kde jsou nádherné zdravé a velké ryby. Za poslední dva roky 2011 a 2012 jsem Hrázky navštívil asi třikrát ročně.. Jeseteři kolem 110 cm zde váží 9 – 10kg což je zde normál. Nachytal jsem za každou výpravu kolem 15 ryb s neuvěřitelným váhovým průměrem. Největší chycené jesetery mám 15,5kg a 17,1 kg  a kapra největšího 13,5 kg. Nádherně vybarvení a vypasení líni kolem 50cm nejsou zde žádnou raritou. Poslední dobou je řekl bych „módní“, vysazovat Vizu velkou. A tak i zde je jeden 50ti kilový kousek.

Takže tato malinká komerční soukromá voda postrádá pro takové jako jsem já,  minimálně- vytvoření lovných míst, které budou přesně vymezeny. To je samozřejmě problém z pohledu provozovatele, protože vytvořením lovných míst s dostatečným prostorem,  by pochopitelně přišel o byznys. A v podstatě o to jde, protože provoz sám o sobě stojí nemálo peněz a kde je třeba pronájem, atd.?! Takže je vůbec možné vytvořit nějaký kompromis? S tímto problémem se ale zřejmě setkávají všichni. Takže nezbývá nic jiného, než vyzkoušet nějakou jinou vodu a čas třeba ukáže nějakou změnu. Je to škoda, protože na takovém „malém“ rybníčku, když ráno padá rosa s mlhou a vy vodíte třeba desetikolového jesetera nebo dvou a půl kilového lína a kolem vás je klid a jen tři zachumlaní kolegové a vy s rybou, je ten pocit a ta chvíle, proč tam vůbec jezdíme

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 komentáře

  1. Dobrý den, já žádnou vodu neprovozuji, ale na Hrázkách moc věcí k zapůjčení nebývalo !
    Obraťte se přímo na provozovatele.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*