Dešná u Jemnice

Děšná – Jemnice, Jihozápadní Morava – červen 2013

 

Do hledáčku našeho zájmu se dostaly dle ohlasů ostatních, další dvě vody, a to nádrž Asuán, rybáři Mladoňovice a nádrž Dešná, rybáři Jemnice spolek „Sen“. Obě tyto vody se nacházejí na Jihozápadní Moravě poblíž města Jemnice u Moravských Budějovic. A jsou od sebe vzdálené přibližně jen 20 km.

Od nás to je přesně 200 kilometrů a tak přišla na řadu motorka. Jednu sobotu po obědě jsme vyrazili směr Jihlava. Žádnou objížďku nebo naše „příslušníky“ jsme nikde nepotkali a tak cesta celkem pěkně „utekla“! Za dvě hodinky jsme byli na první zmiňované vodě, Asuánu. Příjezd k nádrži je v určitém úseku dosti krkolomný, protože musíte překonat asi šesti metrové převýšení při výjezdu na hráz v úrovni hladiny. A po dešti na motorce, nic, moc. Je to úzká táhlá nádrž široká cca od 50 metrů do 130 metrů na hrázi a o rozloze 7,5hektaru. Chytá se pouze z jednoho břehu, protože protilehlou stranu tvoří skalní masiv. Již při příjezdu jsme tušili, že to nebude voda pro nás. Zhruba ve středu nádrže je postavené občerstvení, kde nám „obsluha“ podala potřebné informace. Hned vedle stojí toalety. Použili jsme je a  „no, je to lepší než kadibudky!“ . Ale u vody nevím kolik sedělo rybářů a okomentoval bych to slovy, že když se chceš třeba jen vysmrkat, tak soused kouká, jako kdybys dělal něco tajného.  Seděli snad pět metrů od sebe, a to musíš hodně šeptat, aby sis pověděl něco soukromě!  Jinak voda nevypadala vůbec špatně. Ale já bych mohl jet na Asuán zřejmě jen brzo na jaře nebo naopak na podzim, kdy zde nesídlí rodinky a víkenďáci a je tu klid. Takže o Asuánu třeba někdy jindy až se odvážím. Jo a je třeba říci, že ceny povolenek jsou velmi, velmi příznivé, a to 250,-Kč na den a tři pruty.

Naše cesta vedla dále na nádrž Dešná u Jemnice o rozloze 15 hektarů. Věděl jsme, že tam právě probíhají závody a tak se alespoň podíváme, jak by se to mělo dělat. Po sjezdu z hlavní silnice je krátká 150ti metrová polňačka a přijedete přímo k vodě. Zde je parkoviště, kde zůstávají všechna auta. Zvlášť občerstvení (funguje jen v plné letní sezóně) a zvlášť chatka pro správce. Je to nádherná voda s čistým a posekaným pobřežním krajem a na první pohled je vidět, že se o to starají. Pokecal jsem přímo s předsedou spolku.Tím myslím, že jsou úplně v pohodě. Vysvětlil a podal informace i o konkrétních místech. Po půl hodince bylo rozhodnuto….Pojede se na Dešnou.

Je potřeba vědět, že na Dešné se neberou rezervace. Takže když přijedete, tak si můžete obejít celý rybník a rozhodnout se, kam si sednete. Já měl napoprvé trošíčku protekci a nechali mě zachytat na posledním molu, které jsou vlastnictvím místního spolku nebo spíše konkrétních rybářů a tudíž nejsou k dispozici pro normální rybáře. Dostal jsem informaci o místních cejnech od 40cm a víc a tak ve výbavě nechyběla jedna match-ka. Další dva pruty kapráky. Postavili jsme bivak nahoře na svahu. Dolů k vodě to bylo asi deset schodů na molo. U mola byl ještě plac na deštník se stolečkem, takže jsme nahoru chodili jen spát. Udělal jsem základní krmení raketou. – měl jsem s sebou trochu rozvařené kuku a řepky a mix z pelet  s trochou bojlí, které jsem nabustroval příchutí nebo spíše smradem Vyzutý Tonda. Udělal jsem deset koulí a prokrmil cca na 15 metrech. První záběry přišly u břehu od cejnů téměř hned po prvním nahození. První pípák se ozval asi po necelé hodince. Na přivítanou přišel pěkný kapr 5kg. Toho večera jsem si vytáhl také na Match-ku 5 kaprů od 55 do 75 cm a 14cka forpas měla co dělat. Za pár hodin jsme chytli 30 cejnů a 11 kaprů.O půlnoci jsme byli tak utahaní, že jsme to na férovku vytáhli a šli do pelechu. Ráno ve 4.30 hodin jsem byl na nohách, trošku zakrmil a nahodil všechny tři kapráky. Já vás nebudu zatěžovat průběhem celého víkendu, ale asi jsem měl štěstí, trefil jsem se do krmení a místa, nebo nevím. Na protilehlém břehu seděli tři chlapi, kteří se chvilkami ani nedali neslyšet a v neděli když balili a rekapitulovali, tak nachytali ve 3 lidech, tedy 9 prutů, 34 kaprů. Dášenka poctivě zapisovala a řekl bych, že někdy ani nestíhala, tak tam všechno nebylo. V e ř t e  nebo ne , ale nachytali jsme na 3 pruty 162 cejnů ( největší 56 cm, a to jsem je chytal cíleně jen tři hodinky navečer ) a 64 kaprů. Všechny ryby byly zdravé a v pěkné kondici. Nejvíce kaprů bylo od 4 kg do 7 kg, asi osm kaprů mezi 7 a 9 kg. Největší kapr byl šupík 10,5 kg. V neděli ráno jsem u břehu ztratil amura kolem cca 80 cm.

Během našeho pobytu se na nás přišli spíše podívat než kontrolovat dva rybáři ze spolku a když viděli, že máme vše tak jak má být, tak si poklábosili a popřáli hezký lov.

Myslel jsem si, že se vypravím na Dešnou ještě jednou v podzimních měsících, ale s údivem jsem zjistil, že na Dešnou si můžete přijet zachytat jako host jen v období od konce dubna do konce srpna. V ostatním období je voda jen pro místní spolek anebo pro pořádané závody.

Takže pokud můžu zhodnotit moji první návštěvu na Dešné, tak personál a lidé kolem jsou bez jakýchkoliv problémů a velmi ochotní.

Cena povolenky je také velmi příznivá. K výběru je možnost 1-3 pruty cena 100,-Kč/prut a den. Víkendovka, tedy tři kalendářní dny a 3pruty 800,-Kč.

Co se týče vody, tak to je neuvěřitelný KAPRODROM!

Domů jsem přijel vyřízený jako bych kopal víkend v dolech a to doslova!!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*