Letošní zima je teplejší

Po vánocích a novém roce bývá počasí už velmi nevyspitatelné a teploty se již drží spíše kolem bodu mrazu. Ale i to je období, kdy se dá lovit. Jen s tím rozdílem, že vycházky jsou mnohem kratší. Velmi dobře pomáhá čaj nebo groček v termosce, kdy se zahřejete alespoň vnitřně. Také letos jsem vyrazil k vodě a je fajn, že vás to počasí donutí netahat tolik věcí s sebou. Ryba není moc aktivní a spousta doplňků nejsou potřeba.  Když nakládám věci, tak si říkám, že nic nevezu. Je to proto, že jsem zvyklý na narvané auto, jako když se jezdí po závodech. Stačí namíchat krmení z jednoho kila a méně. Do krabičky pár červů nebo pinek a nebo vytáhnete pytlík z mrazáku, které zbyly ze sezóny. Stačí proutek, vidlička, stolička a toť vše. (Já jsem si na zimu pořídil malou lehkou bednu).   No a vlastně ještě povolenka !!

Letošní zima je pro nás rybáře velmi příznivá. To hlavně proto, že mrazy byly jen kolem půlky ledna a jinak se teplota přes den pohybuje v plusových hodnotách. Na řekách jsou sice větší průtoky, ale rybařit se na nich stále daří. A protože nemrzne, tak se dá zajet i na nějakou stojící vodu. V tomto období bývá velmi chladno a přemluvit rybu k záběru bývá velmi těžké. Ale letos se dá díky teplejšímu klimatu nachytat slušné množství ryb i v lednu. Je dobré zkoušet si nové věci nebo naopak jít třeba do maximální jemnoty, aby jsi věděl co nejjemnějšího zvládne tvoje technika a vybavení a jaké ryby jsi schopný na takto upravenou montáž vytáhnout. Krmení se moc řešit nedá, ale přeci jenom míchnout nenáročné, odlehčené krmení, které rybu tolik nenasytí, ale dokáže jí přilákat, je také potřeba umět. Používám jen základní směsi, do kterých přidám jen 25% krmení pro konkrétní druh cílové ryby. Na dnešním trhu je nezměrný výběr jak značek – firem, tak i krmení na určitý lovený druh ryby. Zde jsme v nezávidění hodné situaci, a to výběr nebo-li zkoušení. Výběr krmení je důležitý a hlavně mu musíte věřit. Samozřejmě se dá začít s nějakým doporučením nebo znalostí od kamarádů a známých, ale na to svoje „pravé“ si musí každý přijít sám. Určitě je dobré nebát se experimentovat a zkoušet nové věci. Ryby jsou dnes již také dost „rozmazlené“, a to hlavně na hodně prochytávaných vodách. Trefit se jim zrovna do chutě je někdy opravdu kumšt.

Základovou směsí a hlínou nic nezkazíte. Když zjistíte co je v daném revíru za ryby, můžete se soustředit na nějaký druh, např. cejn, a zkusit namíchat krmení šité na míru přímo cejnovi. V případě, že je převážná většina ulovených ryb cejn, tak jste uspěli ve vašem záměru. Krmením se dá, (pokud to umíte), dobře selektovat ryba. Záleží na hrubosti krmení a také na tom, co jim do krmení přidáte. Dá se tím poměrně dobře selektovat velikost loveného druhu. Každá ulovená rybička v zimním období je úspěch. U vody se dá vydržet podle mrazu a větru 2-4 hodinky, ale i tak je to nádherný relax.                                                                                                                                                       MK