Každý koníček něco stojí !

Jakmile přejdou vánoce a nový rok, začíná každý rybář řešit pořízení povolenky na další rybářskou sezónu. Pořízením povolenky to začíná a protože jsme každý jiného ražení, tak už jen zbývá počkat na to příhodné počasí, které mu vyhovuje. Někdo vezme jen trochu šrotu nebo krmné směsi, těsto nebo bramboru nebo žížalu ze zahrádky a hurá na oblíbené místo.

Ale když se jede na závody, tak to je jiná! Zkusím jen tak přibližně udělat průměrnou kalkulaci na víkend a ligový závod. Prvotním nákladem bude určitě položka na dopravu. Nějakým způsobem se tam dostat musíme. Vzhledem ke vzdálenostem a mého místa bydliště, jsem vypočítal průměr na závod (mluvíme o lize nebo pohárových závodech) na 110km za cestu což je 220km a 440,- Kč. Takže první naše položka je náklad na cestu cca 440,-Kč. Když přijedete, tak se někde musíte vyspat. Zatím se dá na většině závodech (alespoň u nás v Čechách) spát u vody bez poplatku. Samozřejmě je spousta rybářů, kteří si platí komfortnější ubytování na penzionech a hotelích, ale tento náklad počítat nebudu, protože není nezbytný a je na každém co si vybere. Krmení je povoleno v omezeném množství takže v průměru i s tréninkem se spotřebuje v suchém stavu 6 kg krmení. To je při průměrné ceně 100,-Kč za kilo celkem 600,-Kč. Někdy nebo někdo používá různé vložky do krmení a při míchání nebo samotném závodu používá posilovače. Tato položka je neurčitá, protože se někdy použijí více a někdy se tyto komponenty nepoužijí vůbec. Určíme kompromis a ohodnotíme tyto komponenty na 50,-Kč na jeden závod. Další položkou je živá. Vezmeme maximum na závod a to jsou 2,5 litru. Cena za 1litr: červ 105,-Kč, Pinka 130,-Kč, žížala 300,-Kč a patentka noviny 250,-Kč. To je průměr 196,-Kč za litr a celkem tedy na závod 490,-Kč. Takže na víkend stojí živá v průměru 980,- Kč. Od pátku do neděle také něco musíte sníst a vypít. To může být zase velmi individuální, ale něco sníst a vypít musí každý. Když budete např. jen o chlebu a o salámu a vypijete 2 liry tekutiny za den a dáte si čaj nebo kávu, tak se při vší skromnosti vejdete do 200,- Kč za den. Dejme tomu, že postačí 400,- Kč na víkend.

Nebudeme se vůbec bavit o vybavení a oblečení, protože to je „taková vstupní“ nebo řekněme začátečnická investice, která čeká každého kdo chce začít. Dále opomineme takzvaný spotřební materiál. Tím myslím např. návazcový materiál, háčky, karabinky atd. Budeme tedy počítat s tím, že jste nic neutrhli, neztratili,že jste nepřišli o ani jedno krmítko nebo si ho nerozšlápli,  že se vám nevysypaly háčky z krabičky, neutekli červi do auta, nezlomili jste špičku u prutu a nekoupili jste si pulitr rumu na grog. :) :) :):). 

Takže milý přátelé, prostě když se vám vůbec nic nepřihodí, tak holá minimální položka na den a závod je cca 1300,- Kč. K tomuto číslu musíte připočítat povolenku, rybářský lístek a známku sportovce. Dále startovné do ligy za družstvo cca 1000,-Kč na osobu. Takže celková kalkulace pro závodníka např. druhé ligy kde je celkem 6 závodů a pojede na MiČr, GP 2x,  dojdete k číslu 12 závodů za rok.                                                                                    To je : 15.600,- + 3000,- + 200,- + 1000,-  a minimální částka je celkem 19.800,-Kč.  

Dovolím si říci, že toto číslo je poměrně vzdálené realitě, alespoň podle mé zkušenosti. Ale dejme tomu, tedy jen teoreticky, že by se dala sezóna odjezdit za dvacet tisíc korun českých.                                                                                                                  MK

PS:  Po zveřejnění tohoto příspěvku následovala vlna reakcí a názorů na uvedenou celkovou částku. Jsem tomu rád, protože uvedená částka dvacet tisíc korun je opravdu jen ta nutná minimální investice na to, aby jste mohli chytat ligu. Je samozřejmostí, že následují další vedlejší náklady, které jsou neméně podstatné, pokud chcete uspět. V odpovědích se objevují částky až pěti násobné oproti uvedené sumě. Záleží na tom, kolik času a samozřejmě peněz věnujete také přípravě, bez které se nikam neposunete. Chtít chytat na nějaké úrovni a chtít se zlepšovat opravdu něco stojí !! No a v neposlední řadě a to je také důležitý faktor, jestli si to můžete dovolit. Takže určitě se dá, nějaká ta koruna ušetřit, ale bez nich to bohužel už nejde.