Lednové chytání 2016

Začátek roku se sešel s ochlazením. V polovině ledna se teploty blížily místy až k – 20 stupňům a tyto teploty hluboko pod bodem mrazu udělaly radost „dírkařům“. Mám doma připravený proutek již tři roky, ale ještě jsem ho nepoužil. A tak i díky matce přírodě, jsem ho letos vyzkoušel. Na malém rybníčku nedaleko Poděbrad nás bylo kolem jedenácti rybářů. Většina těchto vod je hojně zarybněna pstruhem a sivenem. Průměrná cena za jednodenní rybolov se pohybuje kolem 300,- Kč a pokud máte zájem, tak si můžete odnést 2ks domů. Začátek byl velmi nesmělý a za hodinku a půl jsem viděl chytit jen pár kousků. Někteří rybáři si přijeli evidentně jen odpočinout a někteří se neúnavně snažili vyprovokovat k záběru nějakého toho pstruha. Mezi tím jsme poklábosili a dali si připravený čaj s rumem. Potom se začala objevovat ryba i u nás. Nakonec se mi podařilo zdolat několik pstruhů a pěkného sivena. Po celou dobu svítilo sluníčko a bylo to pěkně strávené odpoledne – v podstatě na vodě. :)

Po tomto chladném období došlo v druhé polovině ledna k ráznému oteplení. Předpověď počasí slibovala na poslední víkend teploty do +10 stupňů. Nenechalo nás to v klidu a vyrazili jsme na Labe v místech, kde byly ledové kry již rozmrzlé. Petr K. vzal karavan a rázem bylo jasné, že zůstaneme přes noc.
Objevil se mezi námi nový člen rybářského cechu, který je zapálen do feederu. Tomáš Samko pochází z Jičína a je mu 9 let. Má snahu se učit novým věcem a zkusit si závodní rybařinu. Tak uvidíme jestli mu zájem a nasazení vydrží.
Roztátý led a sníh ochladil vodu a zvýšil průtok. To se odrazilo na aktivitě ryb. Navíc se vodou valilo spoustu listí a nepořádku. Po dvou hodinách lovu jsme měli na svém kontě několik igelitových pytlíků a hromadu listí. Po každém nahození se musel vyčistit vlasec, aby se dalo znovu nahodit. Potom přišel první pohyb špičky od ryby. Nakonec jsme chytli asi deset cejnů a dva skutečně povedené. Když jsme balili byla již tma. Za tmy odjížděl také Pavel Velebný, který se tam znenadání odpoledne objevil. Jen co jsme si udělali v karavanu groček, spustil se zničeho nic liják a vítr foukal tak silně, že se nám houpal celý karavan. Takže bylo rozhodnuto, že dnes již zůstaneme jen u grogu. Péťa P. sliboval jak večer popijeme a poklábosíme. Ale asi ho ten lov natolik zmohl, že začal usínat u stolu. Po několika pokusech na krátké probuzení usnul velmi tvrdě. Vydrželi jsme do jedné hodiny ranní jen ve dvou. Nevím co mě to napadlo, ale asi proto, že Petr P. tak vehementně sliboval ten pokec a potom usnul, jsem vymyslel malý žertík. Domníval jsem se, že to nedojde tak daleko, ale Péťa fakt spal moc tvrdě!! Sladili jsme si groček medem a tak………… to přišlo prostě samo. Petr K. Se popadal smíchem za břicho a Petr P. nevědomky „držel!“ Nakonec se probudil a musím říct, že to vzal opravdu s nadhledem. Je fakt vidět, že je, jak sám říká „splachovací“. No můžu vám říct, že ten med z brýlí moc dobře nešel??!!
Druhý den ráno se počasí moc neumoudřilo a tak jsme vše sbalili a vyrazili k domovu. Letošní první výprava přes noc dopadla nakonec dobře a utužili jsme zase o trochu víc kolektiv.                                                                                                                                                                                                                                                                          KM