Rybačka koncem Listopadu 2015

Je nedělní brzké ráno a zvoní budík. Zamačkávám ho a velice pomalu se hrabu s postele. Při pohledu z okna mě bleskne hlavou myšlenka – nebuď blázen a běž si lehnout“!! Venku je šedivák a mrholí. Ne, nebuď měkej a oblíkat, – říkám si a soukám na sebe to nejteplejší oblečení co mám. Myslím, že v této situaci se ocitá několikrát za rok každý z nás, ale rozhodnutí je téměř vždy stejné.

Dohodli jsme se, že pojedeme na Labe a kromě feederu zkusíme políčit na candáta, protože je právě jeho čas. Sraz s Petrem jsme měli na benzině, kvůli již tradiční kávičce. Je půl osmé a teplota „vystoupala“ na 4 stupně. Už se vidím jak večer rozmrzám ve vaně !! Ale ta touha po lovu je silnější a tak se řítíme k řece. Věděli jsme, že pršelo a průtok bude na hranici chytání. Bohužel situace byla ještě o maličko horší. Sice začíná pršet víc a fouká studený vítr, ale jet domů nikoho ani nenapadlo. Padlo rychlé rozhodnutí a zanedlouho již vybalujeme u písníku. Je zde několik kaprařů, kteří se schovávají v autech nebo pod přístřešky. Vybalujeme již za deště, ale je to cvrkot, takže po chvíli již nahazujeme. Chytání pod deštníkem a hlavně nahazování je také potřeba se naučit a natrénovat, ale dnes v té zimě to zrovna nemuselo být. Naše místo bylo již od pohledu pěkné. Seděli jsme na špičce, proti poloostrovu, kolem nás stromy, které nás i částečně chránily. Ale bohužel to bylo vše. Po dvou hodinách chytání jsme měli jen několik bělic a cejnů. Navíc zde bylo mnoho větví ve vodě a nánosu listí. Hloubka cca 3 metry. Na tomto místě by se s největší pravděpodobností stejně nic nezměnilo, a tak jsme se rozhodli k rychlému přesunu na jiné místo, kde byla jednou taková hloubka. Nebyli jsme zde nijak chráněni, ale větší hloubka a na „dostřel“ ostrůvek nám dávalo větší šanci na úspěch. Krmení jsme nijak neměnili a značka MS Range má ve své řadě také tmavé krmení, jak černou plotici, tak i černé turbo a cejna. Rozhodli jsme se pro obě varianty a každý chytal jednu. Zde se nám již dařilo více a obě krmení zafungovala přibližně stejně. Nachytali jsme nádherné cejny a vše v té vyšší váhové kategorii. Menších bylo jen pár kousků. Dále se chytlo několik plotic a vypasený perlín, který si již zřejmě dělal zásoby na zimu. Po nelítostném boji skončil v podběráku i pěkně vybarvený karas. Chytali jsme velmi jemně s návazci 9 max 10 a zkoušeli jsme si, co vydrží tyto průměry, když máte na místo kmenového vlasce pletenku. Pletenka je v podstatě bez průtažnosti a tak je nejlepší použít na tento způsob lovu velmi jemný prut. Pomoci si proti nárazu při záseku a tím i utržením jemného návazce, můžete také začleněním feederové gumy do sestavy.

Kolem poledního dosáhla teplota svého maxima a to 6 stupňů. Další hodiny to opět klesalo. Kolem třetí odpoledne jsem již cítil prokřehlé prsty u nohou a takové to celkové prochladnutí. Tento stav všichni jistě také znáte. Vydrželi jsme statečně do půl páté, kdy už se řádně setmělo a dalo by se chytat jen s baterkou. Začali jsme balit věci a auta již byla pokrytá šedivákem a dveře přimrzaly. Na cestou domů jsem si ani nesundal bundu. Ale jak jsem předpokládal dnes ráno, tak jsem potom doma ve vaně vzpomínal na ty nádherný cejni…….!!! A vo, vo vo tom to je ?!!

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*