Tradiční závod Mlékojedy

Tradiční rybářské závody

Labe – Mlékojedy, Litoměřice    (20.- 21.6.2015)

Na tento závod mě upozornil na poslední chvíli kamarád Jarda Peterka.  Jednalo se o Tradiční rybářské závody v Mlékojedech u Litoměřic na řece Labi. Je to ten samý úsek, kde se bude konat letošní MČR feeder, začátkem srpna. Povolený způsob lovu položená, plavaná. Domluvil jsem se v práci a v podstatě ze dne na den bylo domluveno. Chytalo se v sobotu od 10hodin do neděle do 10hodin. Dle rybářského řádu pauza od půl noci dočtyř.

Vyrazil jsem brzo ráno a do Mlékojed dorazil po sedmé hodině. Místo jsme měli až ke konci závodního pole. Jarda byl již na místě. Poklábosili jsme a začali vybalovat věci. Na registraci jsme museli dálku zpět ke stánku u mostu. Po zaplacení startovného jsme si vzali na cestu pivko. Jarda našel na svém místě železné konstrukce u břehu, a tak musel pro ně do vody, aby neztrácel ryby.Těšil jsem se, že si zachytám a vyzkouším si, co zde bude fungovat. Takže jsem spíš povídal než připravoval a když začal závod, já teprve rozbaloval pruty. Přijel jsem se především pobavit a chytalo se 20hodin, tak mě to nijak nevadilo. Dal jsem si v klidu ještě pivko a začal chytat na ostro ve dvanáct. Měli jsme s sebou několik krmení s tím, že si to během závodu vyzkoušíme. Jarda měl pěkný začátek a chytal poměrně veliké ryby., hlavně cejny a chytil také kolem dvou kil kapříka. Já začal také s cejnovým krmením, ale rozjezd byl o poznání pomalejší. Ale ryby jsem odchytával a přeci jenom byla před námi ještě dlouhá doba chytání. Počasí se rapidně zhoršovalo. Foukal vítr a do toho přicházel silný déšť. Vítr se začal ochlazovat a teplota klesat. Mezi záběry začali být velké přestávky. Asi kolem páté hodiny se mi udělalo z ničeho nic špatně. Gradovalo to do takového stavu, že jsem měl co dělat vytáhnout pruty z vody. Oblékl jsem si vše co jsem měl s sebou a stejně jsem měl zimnici. Pořadatelé byli hodní a sehnali mi nějaké prášky. Pomyslel jsem na cestu domů, ale to bych prostě nedal. Takže jsem zalezl do auta pod spacák. Několikrát jsem musel rychle ven a udělalo se mi lépe až k ránu. K prutům jsem se vrátil po šesté ráno, takže jsem dvanáct hodin protrpěl. Ale už to bylo lepší a tak jsem zkusil ještě zabojovat, abych nebyl poslední. Sousedé soucitně pozdravili a věnovali se prutům. Zakrmil jsem a hned přišel pěkný cejn. Chytil mě závodní duch a Jarda, když seknul rybu,  mě v tom podporoval slovy: „ koukej, už táhnu rybu, je pěkná, velká a těžká“. Docela se mi to rozeběhlo a nakonec jsem za ty necelé čtyři hodiny vážil ještě přes 18kg. S kolegama feederařema jsem se díky svému výpadku nemohl srovnávat, ale byl jsem zvědavý jak ostatní rybáři. V sobotu to celkově bylo na celém úseku s braním horší. Teplota nakonec klesla pod deset stupňů s větrem a deštěm. V neděli to bylo o poznání lepší a na aktivitě ryb to bylo také znát. Nachytali jsme velké druhové zastoupení. Kapříka, cejna, plotice, podoustve, ostroretka, ouklej, hrouzek, karase, malého sumce obecného.

Měl jsem v neděli takový pěkný zážitek s kolegou po levé ruce. Šel jsem na malou a když jsem se vracel, vidím ohnutou špičku. Začal jsem navíjet a vidím že mám rybu hodně vlevo. To už ale podebírá mrmláka soused. Zvedám se a jdu k němu. Ten okamžitě kouše háček a háže si rybu do vezírku. Říkám, hele kolego asi jsme zamotaní. A on: „no jo vždyť jsem si to také hned ukousal, protože je to zamotané.“ Na to mi dal mojí nezamotanou sestavu a bez háčku. Říkám: „ale to musela být asi moje ryba, když tam nemám háček?.“ Soused: „ tak já Vám ji najdu a vrátím“!  Tak jsem jen vybuchl smíchem a říkám: „jen si ho tam nechte, bude mu tam určitě dobře.“ Tak to jen pro pobavení. Asi by bylo zajímavé sledovat pána při závodě, jak hledá ve vezírku rybu s mým háčkem?!!!

Začali jsme rychle balit, protože se k nám zase blížil velký mrak. V očekávání bylo vyhlášení. Velmi navštěvovaný je úsek kolem mostu a tam se také nachytalo nejvíce kaprů. Kapr byl totiž dvojnásobně bodovaný. Největší rybou závodu byl kapr vážící přes 11 kg. K mému překvapení jsem bral cenu za 6.místo. Jarda se dostal na bednu a to pěkné celkové 3.místo. Nakonec výsledek dopadl nečekaně velmi dobře, alespoň u mě, oproti průběhu závodu, když jsem 12 hodin nechytal. Jarda bral také zaslouženou trojku, protože měl jednoho kapra a jinak jsme to odchytali celé na bílé rybě.

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*